[AKTUALIZACJA 24.03] Tajemnicze odkrycie w Zamku Książ!

czwartek, 23.3.2017 06:00 3974 1

24.03 - Aktualizacja

Według ekspertyzy wykonanej przez dr Beatę Lejman z Muzeum Narodowego we Wrocławiu, okazało się, że odkryta płaskorzeźba, to nie jak wcześniej myślano Perseusz, a znany z mitologii greckiej Herakles lub z rzymskiej Herkules. Według opowiadań mitologicznych trzyma on w ręku uciętą głowę olbrzyma Kakusa, który uprowadził pilnowane przez niego bydło, gdy ten się zdrzemnął. 

- Ze wstępnych oględzin wynika, że autorem rzeźby jest prawdopodobnie August Gottfried Hoffmann ze Świdnicy, a powstała podczas wielkiej przebudowy Książa w pierwszych dekadach XVIII wieku. Wtedy na książańskich tarasach było o wiele więcej rzeźb, które z kolei zmieniły swoje miejsce podczas przebudowy dokonanej przez księcia Jana Henryka XV, męża Daisy, na początku XX wieku - Beata Lejman przedstawia historię rzeźb zamkowych.

 

 

Gdy rozpoczęto prace konserwatorskie nikt się nie spodziewał, że na południowej ścianie zamku odkryte zostaną płaskorzeźby. Taki widok zastali jednak pracownicy po usunięciu bluszczu porastającego mur.

Odsłonięte płaskorzeźby zaskoczyły wszystkich. Trudno jednoznacznie stwierdzić z jakiego okresu mogą pochodzić. Ustalenie dokładnych dat może okazać się niemożliwe. Od dawna wiadomo bowiem, że bez zaginionej podczas II wojny światowej dokumentacji technicznej zamku, trudno o tak istotne szczegóły. Wiadomo jedynie, że wykonane są z piaskowca.

Jedna to jest płaskorzeźba, postać mężczyzny trochę w stylistyce nawiązującej do posągów antycznych. Druga niższa rzeźba, to jest po prostu maszkaron, twarz umieszczona na murze dziedzińca honorowego Zamku Książmówi Magdalena Woch z działu turystyki i kultury Zamku Książ.

Istnieje hipoteza, jakoby płaskorzeźby zostały ściągnięte z innego obiektu i zwyczajnie przywieziono je do zamku. Mają zostać przeprowadzone badania w tym kierunku. 

- Nie wiemy, kto był ich autorem. Nie wiemy, który z Hochbergów podjął decyzję o takim wkomponowaniu tych rzeźb. Jesteśmy na etapie badań. - mówi Magdalena Woch z działu turystyki i kultury Zamku Książ.

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

ano czwartek, 23.03.2017 18:41
Takie bluszcze i samosiejki kiedy się rozrosły, stały się...