[FOTO] Zakończono renowację podium w Auli Leopoldyńskiej

czwartek, 19.1.2017 09:05 1345 0

– To spełnienie naszego marzenia, marzenia pokoleń – podkreśla profesor Adam Jezierski, rektor Uniwersytetu Wrocławskiego pokazując efekty renowacji, którą w ostatnich kilkunastu miesiącach przeszła Aula Leopoldyńska. Nowy, bezpieczny strop, a także podium i znajdujące się tu meble, rzeźby, sztukaterie, freski są teraz wierne oryginalnym zamierzeniom sprzed wieków. Rektor marzy o kolejnym etapie prac, tym razem nad balkonem i sufitem, a prezydent Rafał Dutkiewicz zapewnia: „Na pewno będziemy aktywnie wspierali dalszą część renowacji” i obiecuje namawiać na pomoc potencjalnych sponsorów.

Aula Leopoldyńska jest jednym z najpiękniejszych zabytków Wrocławia. – Nasze oczy są przyzwyczajone w mieście do gotyku, dlatego obiekty barokowe cieszą nas chyba jeszcze bardziej – nie ma wątpliwości prezydent Rafał Dutkiewicz. To dzięki aktywnemu wsparciu finansowemu miasta udało się ukończyć pierwszy etap prac w zabytkowej sali Uniwersytetu Wrocławskiego. Jeśli uda się pozyskać kolejne środki finansowe prace w Auli Leopoldyńskiej będą kontynuowane. W minionym stuleciu kilkakrotnie prowadzono w niej prace konserwatorskie, m.in. na początku XX wieku, czy po II wojnie światowej.

Nad obecnym wyglądem podium pracowała 40-osobowa ekipa z Krakowa. Odkrywali, uzupełniali i przywracali do stanu faktycznego m.in. kolory malowideł, czy atrybuty postaci, jak berło albo miecz. Wymieniono 30 procent tynku, kolory są rozjaśnione. Namalowanym postaciom przywrócono stan faktyczny – zniszczoną twarzy – Madonnie, a płomienie – świętemu Franciszkowi Ksaweremu, któremu niegdyś domalowano z błędnym założeniem książkę (tymczasem trawią go płomienie miłości do Chrystusa). Figura króla Leopolda I odzyskała ciekawe tło namalowane w taki sposób, by naśladowało aksamit, zaś znajdująca się po prawej stronie od Leopolda I figura Industria (Roztropność) dzierży w zrekonstruowanej dłoni berło z wizerunkiem uskrzydlonej ręki. – To symbol szybkiej myśli i czynu – podkreśla dr Łukasz Krzywka, historyk sztuki, pełnomocnik rektora UWr ds. zabytków, nadzorujący prace w Auli Leopoldyńskiej. Z kolei putto (anioł pozbawiony skrzydeł) nad miejscem rektora (po lewej stronie podestu) nie miał przez lata miecza, teraz przywrócono mu symbol władzy (rektor mógł karać studentów na terenie Uniwersytetu Wrocławskiego, nie musiał kierować ich do aresztu w mieście).

Na razie udało się ukończyć prace przy stropie oraz na podeście, które kosztowały niecałe 2 miliony złotych. Czekają kolejne etapy, tym razem remont balkonu. – Bez balkonu nie jesteśmy w stanie postawić rusztowań, by rozpocząć renowację sufitu – mówi dr Łukasz Krzywka. Jaki termin wchodziłby w rachubę? – Miasto ogłosiło kolejny konkurs, a Fundacja dla Uniwersytetu będzie w nim startowała i jeżeli uda nam się złożyć odpowiednią ofertę, jesteśmy w stanie zrobić remont do końca roku – uważa dr Łukasz Krzywka.

Źródło.: Wrocław.pl

Dodaj komentarz

Komentarze (0)