65 jubileusz Polskiego Związku Głuchych w Wałbrzychu

środa, 28.9.2016 09:14 3124 0

24 września 2016 Koło Terenowe Polskiego Związku Głuchych w Wałbrzychu obchodziło 65 lat istnienia. Z tej okazji odbyły się zawody w Hali Wałbrzyskich Mistrzów. Wieczorem zaproszeni goście zgromadzili się w sali multimedialnej w Centrum Nauki i Sztuki Stara Kopalnia. Zarząd PZG KT Wałbrzych przedstawił historię koła, wręczył podziękowania zasłużonym osobom, instytucjom, pracownikom oraz byłym prezesom. Obecny prezes Piotr Dobosz otrzymał także podziękowania i życzenia z rąk Zygmunta Nowaczyka- zastępcy Prezydenta Miasta, Janiny Turickiej - pełnomocnika Prezydenta Miasta ds. Osób Niepełnosprawnych, a także od Krzysztofa Siniarskiego - Wiceprezesa Oddziału Dolnośląskiego PZG, prezesów Kół Terenowych PZG i stowarzyszeń: Piotra Peciakowskiego (Wrocław), Joanny Jasińskiej (Jelenia Góra), Mariusza Kamińskiego (Legnica), Marty Kudelskiej (Zgorzelec), Beata i Jacka Urban (Bolesławiec) i Wiesława Świętochowskiego - prezesa Zarządu Koła Polskiego Związku Niewidomych. Życzenia przesłali również Kajetana Maciejska-Roczan - prezes Zarządu Głównego PZG z Warszawy oraz ks. Kazimierz Marchaj - dawny duszpasterz osób niesłyszących Diecezji Świdnickiej. Wsparcia tłumaczeniowego udzieliła Elżbieta Badiuk z PZG Legnica.
Obchody jubileuszu uświetnili zaproszeni artyści - Arkadiusz Bazak - aktor, mim, reżyser z Wrocławia oraz grupa Młodzi Migają Muzykę w składzie Anna Gajda, Patryk Dąbrowski i Konrad Kozłowski z Warszawy pod kierunkiem Anny Stopińskiej.

Historia organizacji zrzeszających osoby Głuche sięga okresu przedwojennego. Już w drugiej połowie XIX wieku rozpoczął się w Polsce ruch społeczny niesłyszących. W 1925 roku powołano Polski Związek Towarzystw Głuchoniemych, a w 1946 roku, stworzono ogólnopolską organizację pod nazwą Polski Związek Głuchoniemych i Ich Przyjaciół. Od 1955 roku działa pod nazwą Polski Związek Głuchych.
Po wojnie na Dolnym Śląsku głusi przybyli tu w transportach przesiedleńców ze Lwowa i kresów wschodnich, przenieśli się też z regionu poznańskiego, warszawskiego. W Wałbrzychu mieszkali też głusi Niemcy, którzy spotykali się w lokalu przy ul. Chrobrego. Klub PZG powstał w 1951 roku w budynku przy ul. 22 lipca. Początkowo miejsce to spełniało rolę sklepu. Przemiany ustroju sprawiły, że zmieniła się nazwa ulicy – na 11 listopada.
Od początku klub prowadzony był przez wyjątkowe osoby, prezesami byli: Stefan Kowalski, Tadeusz Suchocki, Edward Tarsa, Otto Dąbrowski i Zbigniew Zawadzki. Prezesi sprawujący władzę w ostatnich latach to: Marek Herzog, Antonina Chęć i obecny prezes Piotr Dobosz. Warto również wspomnieć Janusza Kuczeńskiego, jedynego niesłyszącego medalistę olimpijskiego (Bukareszt 1977, srebro i Kolonia 1981, IV m).
Obecnie Koło Terenowe Polskiego Związku Głuchych zrzesza ponad 100 aktywnych członków, wśród nich są także osoby pochodzące z Ukrainy. Działalność Koła polega na integracji środowiska osób z dysfunkcją słuchu, organizowaniu i prowadzeniu pracy oświatowej, kulturalnej, zawodowej i społecznej w środowisku, prowadzeniu społecznej i zawodowej rehabilitacji, udzielaniu pomocy w sprawach socjalno-bytowych.

Od kilku lat odchodzi się od stosowania terminu głuchoniemy, który jest żle postrzegany w środowisku osób niesłyszących. Osoba z dysfunkcją słuchu nie jest niemową – posiada wykształcony aparat artykulacyjny, choć jego funkcjonowanie może być zaburzone. Posiada także ręce, a więc ma możliwość komunikowania się za pomocą języka migowego. Słowo "Głuchy" pisane wielką literą, oznacza członka określonej mniejszości językowej.

Alicja Garwol

Dodaj komentarz

Komentarze (0)