8 miesięcy za oszustwo internetowe

piątek, 13.10.2017 19:16 1058 0

Dzięki doskonałej pracy operacyjnej policjanci Wydziału d/w z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu zatrzymali w środę w Mieroszowie oszusta internetowego. 23-letni mieszkaniec tej miejscowości oferował kupującym poprzez popularne portale aukcyjne telefony komórkowe, których nie posiadał, a także podrobił umowę o świadczenie usług telekomunikacyjnych działając na szkodę jednej z ogólnopolskich firm.

Realizując informacje własną, prowadząc postępowanie przygotowawcze oraz działania operacyjne mundurowi ustalili, że mieroszowianin dwukrotnie w tym roku otrzymał pieniądze na swoje konto  od kupujących, ale nigdy nie wysłał oferowanych przedmiotów, ponieważ nie był w ich posiadaniu. Poszkodowani utracili w ten sposób ponad 1200 złotych. 23-latek dodatkowo podrobił zawarta na odległość umowę z firmą telekomunikacyjną i podpisał się w imieniu swojego brata. Otrzymał dzięki temu telefon komórkowy o wartości blisko 1200 złotych, do czego nie był uprawniony. 

Mężczyzna przyznał się do zarzucanych mu czynów i złożył wniosek o dobrowolne poddanie się karze. Jako, że wcześniej odpowiadał już popełnienie tego typu przestępstw, najbliższe 8 miesięcy spędzi w zakładzie karnym.

Przypominamy, że zakupy w sieci najlepiej dokonywać w sprawdzonych, autoryzowanych i zarejestrowanych sklepach internetowych. Przed przesłaniem pieniędzy kupujący powinien sprawdzić, czy firma oferująca nam produkty i usługi w ogóle istnieje.
 

Robiąc zakupy należy oczywiście zwrócić szczególną uwagę na inne ważne czynniki:

  • sprawdzić komentarze i opinie o sprzedającym – bezpośrednio w serwisie sprzedażowym jak i poprzez wyszukiwarkę internetową,
  • sprawdzić numer telefonu sprzedającego – czy jest to numer polskiej sieci telekomunikacyjnej, czy sprzedającego pojawia się w wyszukiwarce internetowej i jakie wpisy się do niego odnoszą,
  • sprawdzić od kiedy użytkownik posiada konto w serwisie sprzedażowym  - UWAGA! unikamy nowych kont,
  • w przypadku mniej popularnych sklepów internetowych należy sprawdzić, gdzie zarejestrowana jest domena strony sklepu  – np. poprzez wyszukiwarkę http://centralops.net/co/,
  • sprawdzić, czy na stronie sklepu wskazany jest jego adres, telefon i regulamin,
  • ocenić wizualnie profesjonalizm wykonania strony sklepu internetowego.

W razie możliwości dokonujmy przelewu środków poprzez usługę PayU, unikając płatności bezpośrednio na rachunek bankowy. W tej drugiej sytuacji nie obejmuje nas program ochrony kupujących. W przypadku wątpliwości należy skontaktować się telefonicznie ze sprzedającym  i dopytać  o  możliwość nadania przesyłki za pobraniem.
 

UWAGA!
Nie należy przesyłać pieniędzy na poczet kosztów wysyłki. W przypadku przesyłki za pobraniem należy wymusić u sprzedającego zaznaczanie opcji przeglądu towaru przy odbiorze. Odmowa kuriera z uwagi na niezaznaczenie takiej opcji powinna dać nam do myślenia. W przypadku wątpliwości można zaniechać odbioru zakupionego towaru.

PAMIĘTAJMY!
Przedmioty sprzedawane w sieci są  z reguły tańsze o około 10-20%, niż w sklepach stacjonarnych.  Wszelkie inne tańsze oferty powinny wzbudzić w nas niepokój i zastanowienie – oszust zawsze zwraca na siebie uwagę nadzwyczajnie atrakcyjną ofertą.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)