80-latka oszukana "na wnuczka"

czwartek, 8.10.2015 12:27 776 0

7 października dyżurny Komisariatu I Policji w Wałbrzychu otrzymał zgłoszenie o oszustwie na tzw. „wnuczka”. Ofiarą padła 80-letnia mieszkanka Wałbrzycha. Kobieta w godzinach porannych otrzymała niecodzienny telefon. Młoda kobieta sugerując, iż jest wnuczką seniorki opowiadała o tym, że spowodowała śmiertelny wypadek i potrzebuje pieniędzy, aby uniknąć aresztowania. By uprawdopodobnić okoliczności o których mówiła, fałszywa wnuczka przekazała słuchawkę „policjantowi”, który obiecał załatwić sprawę po otrzymaniu pieniędzy. Niestety starsza pani uwierzyła w opowieść oszustów. Mężczyźnie podającemu się za policjanta przekazała 16 tys. zł oraz złote kolczyki. 

Tylko w tym tygodniu wałbrzyscy policjanci odebrali cztery zgłoszenia o próbie oszustwa tą, jak się okazuje wciąż skuteczną, metodą. 

Dlatego Policja ostrzega przed oszustwami „na wnuczka". Z jednej strony cieszy to, iż funkcjonariusze otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Nadal jednak niepokojąca jest liczba zgłoszeń dotycząca tej metody kradzieży. W związku z tym apelujemy o ostrożność! 

Jak nie stać się ofiarą oszustów? 

Przede wszystkim należy zachować ostrożność – jeżeli dzwoni do nas ktoś, kto podszywa się pod członka naszej rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmujmy żadnych pochopnych działań. Nie informujmy nikogo telefonicznie o ilości pieniędzy, które mamy w domu lub na koncie. Nie wypłacajmy z banku wszystkich oszczędności. Zadzwońmy do kogoś z rodziny, zapytajmy o to czy osoba, która prosiła nas o pomoc, rzeczywiście jej potrzebuje. Pamiętajmy, że nikt nie będzie nam miał za złe tego, że zachowujemy się rozsądnie. Nie ulegajmy presji czasu wywieranej przez oszustów. 

Zwracamy się z apelem, zwłaszcza do osób młodych - informujmy naszych rodziców i dziadków o tym, że są osoby, które mogą chcieć ich oszukać. 

Przypominamy, że w przypadku odebrania telefonu z prośbą o udzielenie pożyczki należy zawsze: 

- Poinformować o takiej sytuacji Policję. 
- Poprosić o osobisty kontakt osoby podające się za naszego krewnego. 
- Nie działać w pośpiechu i odłożyć termin udzielenia pożyczki (najlepiej o kilka dni). 
- Nie ulegać presji czasu, którą wytwarzają oszuści, aby osiągnąć swój cel. 
- Potwierdzić informację u innych członków rodziny. 

NALEŻY PAMIĘTAĆ, BY POD ŻADNYM POZOREM NIE PRZEKAZYWAĆ PIENIĘDZY OSOBOM, KTÓRYCH NIE ZNAMY OSOBIŚCIE, JAK I NIE WPUSZCZAĆ ICH DO MIESZKANIA! 

We wszystkich podejrzanych czy wątpliwych sytuacjach, należy niezwłocznie skontaktować się z Policją, dzwoniąc po numer alarmowy 997 lub 112, jak i przekazać swoje uwagi i spostrzeżenia swojemu dzielnicowemu. 

W kontakcie z takimi osobami powinniśmy zapamiętać jak najwięcej szczegółów dotyczących wyglądu, zachowania, pojazdów jakimi poruszają się oszuści. 

źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)