Akcja "Prędkość". Skontrolowano 2,3 tys. pojazdów

piątek, 8.7.2016 09:09 1075 0

Na terenie województwa dolnośląskiego policjanci realizowali kolejne działania kontrolne pod kryptonimem „Prędkość”. Funkcjonariusze ruchu drogowego sprawdzali m.in. czy kierujący pojazdami stosują się do ograniczeń prędkości i podróżują po drogach zgodnie z obowiązującymi przepisami, szczególnie w terenie zabudowanym. Policjanci kontrolowali również stan trzeźwości kierujących, stosowanie pasów bezpieczeństwa i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci oraz stan techniczny pojazdów. Akcja pokazała, że niestety jeździmy za szybko, ponieważ ponad 60 procent skontrolowanych kierowców przekroczyło znacznie dozwoloną prędkość. 23 z nich straciło prawo jazdy.

Głównym celem prowadzonych przez funkcjonariuszy 5 lipca br. działań było zapobieganie wypadkom drogowym poprzez egzekwowanie od kierujących przestrzegania ograniczeń prędkości i innych przepisów ruchu drogowego. Akcja miała także za zadanie wyrobienie wśród ujawnionych sprawców wykroczeń przeświadczenia, że jazda z nadmierną prędkością jest niebezpieczna nie tylko dla nich samych, ale również dla innych uczestników ruchu.
Oprócz kontroli prędkości, podczas akcji policjanci zwracali szczególną uwagę również na stan trzeźwości kierujących, stosowanie pasów bezpieczeństwa  i urządzeń do bezpiecznego przewożenia dzieci, stan techniczny pojazdów oraz przestrzeganie przez kierujących innych przepisów ruchu drogowego. 

Policjanci prowadzili działania w miejscach, gdzie występuje najwięcej zagrożeń wykorzystując zarówno radiowozy oznakowane jak i pojazdy nieoznakowane. W trakcie akcji funkcjonariusze wykorzystywali sprzęt pomiarowy m.in. video-rejestratory, radarowe mierniki prędkości i urządzenia do pomiaru zawartości alkoholu w organizmie.

Funkcjonariusze skontrolowali łącznie 2312 pojazdów, z czego niestety ponad 60 procent w związku z przekroczeniem dozwolonej prędkości. Nałożyli na sprawców wykroczeń ponad 1300 mandatów karnych i zatrzymali aż 23 prawa jazdy w związku z przekroczeniem prędkości w terenie zabudowanym. Policjanci przypominają, że nowe przepisy regulują administracyjne zatrzymanie prawa jazdy m.in. w przypadku rażącego przekroczenia prędkości dopuszczalnej w obszarze zabudowanym powyżej 50 km/h. W praktyce, ujawnienie takiego czynu skutkuje zatrzymaniem dokumentu z uprawnieniami do kierowania w trakcie prowadzonej kontroli drogowej i przesłaniem go do właściwego starosty, który formalnie zatrzyma prawo jazdy za pierwszym razem na 3 miesiące.

źródło: Policja Dolnośląska

Dodaj komentarz

Komentarze (0)