ESK 2016 w Starej Kopalni - już jutro!

czwartek, 2.6.2016 08:30 1330 0

Stara Kopalnia zaprasza wałbrzyszan do udziału w wyjątkowym wydarzeniu artystycznym w ramach projektu "Ściany Pokoju" realizowanego w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 w Starej Kopalni w Wałbrzychu. Projektu, który włącza w sztukę dla pokoju przedstawicieli różnych pokoleń.

„Ściany Pokoju” 

3 czerwca od godziny 11:00 przy Wieży Ekologii na terenie Starej Kopalni artyści, animatorzy, młodzież oraz seniorzy utworzą wspólnie kilkanaście Ścian Pokoju. Zapraszamy wszystkich chętnych do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. Każdy, kto zechce włączyć się w artystyczne działanie, będzie mógł dodać swój element do wspólnego dzieła artystycznego, które będzie eksponowane na terenie Starej Kopalni przez miesiące wakacyjne.

Tytułowe „ściany pokoju” to nawiązanie do muru w Belfaście (peace line) czy muru w Izraelu, które stanowią galerię sztuki ulicy. Projekt „Ściany Pokoju” obejmuje szereg działań, kluczowym jest wystawa prac graffiti w formie wielkoformatowej kubikowej instalacji na terenie Starej Kopalni. 
W ramach projektu młodzież poznała wcześniej metody graffiti w specjalnie dedykowanych warsztatach. Do udziału w projekcie zaproszono również seniorów z Sudeckiego Uniwersytetu III Wieku.

Ściany na terenie Starej Kopalni zostaną ustawione w czterech tematycznych kubikach.


1. Kubik: artystyczna wariacja na temat gołąbka pokoju będąca równocześnie prezentacją wybranych technik graffiti w wykonaniu amatorów. Nawiązujemy do faktu, że rozpoznawany na całym świecie symbol pokoju został naszkicowany we Wrocławiu, na serwetce, przez Pablo Picasso. Otwarte ręce, z których wylatują gołębie to nasz wspólny gest dla pokoju. Motyw ten eksplorowali uczniowie szkoły Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk” w Wałbrzychu podczas warsztatów, które odbywały się w maju. To oni są autorami szablonów, które pozwoliły na wykonanie jednej ze ścian. Na drugiej ścianie mamy tzw. kombo – nagromadzenie wlepek zaprojektowanych i wykonanych przez uczniów klasy 6c ze Szkoły Podstawowej nr 91 z Wrocławiu. Były one swobodnie wklejane przez mieszkańców Wałbrzycha podczas animacji – prawdziwy zbiorowy głos dla pokoju. 
Na kolejnej ze ścian znajdziemy artystyczną wypowiedź innej grupy wiekowej – seniorzy z Sudeckiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku przygotowali elementy ekspozycji na szydełku. Nie każdy wie, że wełniane interwencje na ulicach to często używana technika street artu. Ostatnia ściana kubika to miejsce na swobodną artystyczną kreację uczestników wydarzenia. Otagujemy ją sprayem. Wypuszczamy gołębie z otwartych dłoni, niech niosą przesłanie pokoju.

2. Kubik: postaci związane z dialogiem międzykulturowym, prawdziwi bohaterowie pokoju. Artysta z wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych Piotr Saul wraz z uczniami z Zespołu Szkół Politechnicznych „Energetyk” przygotował markerami graffiti szkice postaci, których życie stanowiło świadectwo poszanowania godności człowieka, postawy miłości i dążenia do pokoju. Wybraliśmy dwóch bohaterów związanych z Wrocławiem i dwóch spoza. Wśród nich są:
• Edyta Stein – katolicka święta, filozofka światła, Żydówka z Breslau, która zginęła tragicznie 
w Oświęcimiu;
• Dietrich Bonhoeffer – protestancki teolog, który jako jeden z niewielu przedstawicieli duchowieństwa sprzeciwiał się ideologii nazizmu od początku rządów Hitlera, widząc w niej zagrożenie dla życia ludzi i nienawiść. Zginął tragicznie, stracony na szubienicy, w obozie Flossenbürg;
• Martin Luther King – symbol walki z rasizmem, wielki przywódca, symbol pokojowej drogi do równouprawnienia i poszanowania osoby ludzkiej bez względu na kolor skóry i pochodzenie. Pokazując, jak bez przemocy dążyć do zmiany społecznej, stał się inspiracją dla wielu ruchów społecznych;
• Malala Yousafzai – młodziutka laureatka Pokojowej Nagrody Nobla z 2014 roku, pakistańska działaczka na rzecz praw kobiet.
Szkice będziemy wspólnie z uczestnikami wystawy wykańczać, każdy z nas będzie miał możliwość przyczynienia się do wykonania portretu. Tej części ekspozycji towarzyszą cytaty z wypowiedzi wybranych bohaterów – to inspiracja dla dalszej refleksji na temat pokoju.

3. Kubik: autorskie dzieło grupy kolektyf z Wrocławia. Grupa podejmuje tu problematykę pokoju zakorzenioną w sztuce Pablo Picasso, nawiązuje do monumentalnego dzieła – głosu artysty po bombardowaniu małego baskijskiego miasteczka Guernica. Sztuka nie może być obojętna wobec wojny i przemocy. Tworzona na żywo, na oczach publiczności, ściana będzie jednym z ciekawszych artystycznie elementów całej ekspozycji „Ściany dla pokoju”.

4. Kubik: ściany tworzone wspólnie. Jedną ze ścian zrobią artyści Mateusz Kaufhold i Kamil Zgonowicz. Pozostałe trzy zostaną ozdobione napisami wykonanymi sprayem przez mieszkańców: „Walls of Peace” oraz „Ściany Pokoju”, które zostaną wykończone w stylu bubble letters przez Barta i Dozena z grupy kolektyf. W naszym zamyśle to specyficzna okładka tej wystawy, której zamysłem było to, by stała się książką do poczytania; taką, którą tworzyliśmy razem z uczestnikami animacji; taką, na której marginesach czytelnik robi notatki. Fragmenty tej kubikowej publikacji zostaną udostępnione szerokiej publiczności – za pomocą mediów przez jej animatorów i nie tylko. 
Z pewnością większość z autorów tego dzieła, zwyczajnych mieszkańców Wałbrzycha, sfotografuje się z jej fragmentem i udostępni to zdjęcie w mediach społecznych. Trzeciego czerwca wysyłamy jasną, głośną wiadomość z Wałbrzycha, niech niosą ją symboliczne gołębie pocztowe/gołębie pokoju: „Pokój!”, „Peace!”.

 

Projekt "Ściany Pokoju" realizowany jest w ramach Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016 i został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)