Eugeniusz Skarupa - ciekawy człowiek

piątek, 6.2.2015 11:28 6786 1

Zupełnie niedawno, gdy EUGENIUSZ SKARUPA był zaproszony jako Olimpijczyk do Środy Śląskiej, w jednej ze szkół podstawowych przywitano Go słowami: Witamy pana Olimpijczyka jako wartość narodową. Pan Eugeniusz te bardzo miłe slowa słyszy kilka razy w roku na spotkaniach z Olimijczykami. I nic dziwnego, że takie słowa słyszy, że jest tak serdecznie przyjmowany. Wszak w sporcie znany jest o ponad 40 lat – w ubiegłym roku obchodził tę okrągłą rocznicę. Za swoje osiągnięcia został uhonorowany  przez Prezydenta Wałbrzycha i Starostę Wałbrzyskiego.

Pan Eugeniusz wydał 7 książek w tym o sporcie, o sytuacji osób niepełnosprawnych w Polsce. Co roku zapraszany jest na wieczorki literackie np. nad morzem, w Gorzowskiem, gdzie na spotkania przychodzi kilkadziesiąt osób. Wielokrotnie uczestniczy w spotkaniach z tzw. „ciekawym człowiekiem”, którym niewątpliwie jest. Jako człowiek, który już raz miał wypisany akt zgonu osiągnął na pewno imponujące sukcesy życiowe, a choćby fakt, że jako pierwszy w Polsce tak znacznie niesprawny ruchowo dostał się na AWF we Wrocławiu i ją ukończył z dobrą oceną.

W styczniu br. ukazał się drugi tom Kroniki Wałbrzyskiej, którego jest współtwórcą. Prezydent Wałbrzycha ten fakt docenił.

Praktycznie całe swoje dorosłe życie związał ze sportem. Jako szkoleniowiec i działacz sportem zajmuje się od 1977 roku. W 1980 roku z olimpiady w Holandii przyjechał z pomysłem zorganizowania w Polsce biegów ulicznych na wózkach, które później przerodziły się w maratony, a nawet 100 - kilometrowe supermaratony. Z tego tematu pisał też pracę dyplomową, podsumowującą swój pobyt studenta na AWF we Wrocławiu.  W 1981 roku ukończył roczny kurs instruktora sportu inwalidów na AWF w Poznaniu ze specjalizacją lekkoatletyki. W 1991 roku ukończył studia na  AWF we Wrocławiu uzyskując tytuł trenera  II  klasy w lekkoatletyce. W roku 1997 zainicjował powstanie Klubu Sportowego Niepełnosprawnych „START” Wałbrzych, w którym obecnie pełni funkcję prezesa, jak również jako trener prowadzi grupę niepełnosprawnych zawodników w sekcji lekkoatletycznej. Oficjalnie Klub został zarejestrowany 25 lutego 1998 roku przez Sąd Okręgowy w Świdnicy. Tym samym działalność Klubu została zalegalizowana i umieszczona w krajowym rejestrze jednostek kultury fizycznej. W październiku 1998 roku Klub stał się członkiem Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” w Warszawie. 
Pan Eugeniusz cały czas pracuje nad sobą i poszerza swoje umiejętności o kolejne specjalizacje.  W roku 2000 ukończył kurs specjalistyczny i zdał egzamin otrzymując tytuł klasyfikatora narodowego sportowo-medycznego w koszykówce na wózkach. W latach 2000 - 2004 był członkiem władz centralnych Polskiego Związku Sportu Niepełnosprawnych „START” w Warszawie pełniąc funkcję sekretarza Komisji Rewizyjnej.

W 2000 roku ukazała się Encyklopedia autorstwa Witolda Duńskiego pt. „Od Paryża 1924 do Sydney 2000”, z której można się dowiedzieć o 599 olimpijczykach - medalistach w różnych dyscyplinach sportowych. Ewenementem tej publikacji jest fakt, iż znalazły się tam nazwiska zarówno sportowców sprawnych jak i niepełnosprawnych. Jest dumny, że  może się pochwalić, iż znajduje się w tej encyklopedii.

Jak wcześniej już wspominaliśmy jest autorem siedmiu publikacji:

  1. Wałbrzyski Informator Osób Niepełnosprawnych – wydany w 1995 roku
  2. Sport Osób Niepełnosprawnych – Lekkoatletyka (dot. klasyfikacji sportowo-medycznej w sporcie niepełnosprawnych) – wydana w 1999 roku.
  3. Cierpienie w milczeniu – wydana w roku 2004
  4. Biuletyn informacyjny III Forum Osób Niepełnosprawnych w Wałbrzychu – wydany w roku 2007
  5. 30 lat START-u Wałbrzych – przedstawia historię 30 lat wałbrzyskiego sportu niepełnosprawnych – wydana w roku 2007
  6. Życiowe mądrości – wydana w 2012 roku
  7. Upośledzone życie… - wydane w 2014 roku

ODZNACZENIA,  WYRÓŻNIENIA

  1. Za osiągnięcia sportowe jako zawodnika otrzymał złoty (1989), srebrny (1980) i brązowy (1990) medal „Za wybitne osiągnięcia sportowe” z rąk Przewodniczącego Głównego Komitetu Kultury Fizycznej i Sportu.
  2. W 1990 r. otrzymał Złoty Medal „Za Zasługi Dla Ruchu Olimpijskiego”.
  3.  Od wojewody wałbrzyskiego otrzymał odznakę „Zasłużony dla Województwa Wałbrzyskiego” w roku 1985.
  4. Posiada uprawnienia sędziego w lekkoatletyce. Po wielu latach sędziowania został uhonorowany Brązową Odznaką Honorową „Zasłużony dla Polskiego Związku Lekkiej Atletyki” w roku 1988.
  5. W  1998 roku otrzymał pamiątkowy medal od wojewody wałbrzyskiego „Za upowszechnianie Kultury Fizycznej w Województwie Wałbrzyskim”.
  6. W 2004 roku otrzymał złotą odznakę za zajęcie pierwszego miejsca w Ogólnopolskim Konkursie „Barwy Wolontariatu” w dziedzinie pomocy osobom niepełnosprawnym.
  7. W grudniu 2005 roku (Międzynarodowym Roku Sportu i Wychowania Fizycznego) otrzymał tytuł „Mistrz Sportu, Mistrz Życia” i nominację do Akademii Mistrzów Sportu, Mistrzów Życia.
  8. W lutym 2006 roku z okazji 30-lecia wałbrzyskiego sportu niepełnosprawnych za sukcesy sportowe oraz pracę na rzecz sportu otrzymał z rąk Ministra Sportu „Złotą Odznakę Za Zasługi dla Sportu”
  9. W 2006 roku otrzymał paterę z okazji  30-Lecia sportu niepełnosprawnych w Wałbrzychu oraz puchar Burmistrza Szczawna-Zdroju.
  10. W 2006 r. z okazji 60 lat wałbrzyskiego sportu uhonorowany został pamiątkowym medal 60-lecia wałbrzyskiego sportu oraz odznaką – Zasłużony dla Sportu na Dolnym Śląsku.
  11. W 2007 r. otrzymał „Złoty Klucz Sukcesu” od Kapituły Dolnośląskiej za osiągnięcia i sukcesy w dziedzinie rozwoju kultury fizycznej i sportu. 
  12. W 2007 roku otrzymał statuetkę z okazji 10 rocznicy powstania i sukcesów Klubu Sportowego Niepełnosprawnych START Wałbrzych.
  13. W 2007 r. został laureatem konkursu zorganizowanego przez miasto Wałbrzych pt. ”Wałbrzyszanie i ich pasje”
  14. W 2010 roku otrzymał z rąk prezydenta Wałbrzycha pamiątkową statuetkę za 35 lat działalności sportowej,
  15. W 2014 roku z okazji 40 lat sportowej przygody uhonorowany został statuetkami dla wybitnej postaci sportu wałbrzyskiego przez Prezydenta Wałbrzycha oraz Starostę Wałbrzyskiego.

źródło: szczawno-zdroj.pl

Przeczytaj komentarze (1)

Komentarze (1)

Stanisław niedziela, 08.02.2015 11:52
Jestem pod wrażeniem tak imponujących sukcesów. Znam Gościa z widzenia...