Inteligentna sygnalizacja świetlna w praktyce

wtorek, 17.10.2017 10:55 3366 0

Remont Placu na Rozdrożu zakończono. Rondo otrzymało nową nazwę. Zadbano również o inteligentną sygnalizację świetlną dla jeżdżących w tym rejonie autobusów komunikacji miejskiej. Zielone na zawołanie działa ale czy spełnia swoją rolę?

- Jestem kierowcą autobusów od kilkunastu lat i bardzo pochwalam tego typu rozwiązania - mówi pan Kazimierz - Dość często przejeżdżałem tym miejscem i ze względu na bardzo mało miejsca sygnalizacja świetlna jest tutaj bardzo potrzebna - dodaje kierowca.

W podobnym tonie wypowiadają się jego koledzy, dla których przełączenie świateł na zawołanie jest w tym przypadku strzałem w dziesiątkę.

- Tak długo jak długo system będzie działał, będę go chwalił - tłumaczy kierowca Janusz. - Po remoncie nie muszę już bać się, że nagle wyjedzie mi ktoś z naprzeciwka i zablokujemy sobie nawzajem przejazd - tłumaczy

Jak to działa? 

Autobusy zostały wyposażone w automatyczne transpondery, które zbliżając się do świateł sygnalizacji, wysyłają sygnał blokujący ruch samochodów z przeciwnej strony. Dzięki takiemu rozwiązaniu kierowca autobusu może śmiało wjechać w bardzo ciasny skręt na skrzyżowaniu, gdzie dwa duże  pojazdy mijają się  z wielkim trudem.

Jednak nie wszystko zostało przemyślane w sposób właściwy.

- Po remoncie zrobiono w tym miejscu rondo co ze względu na ciasnotę, wcale nie ułatwia sprawy. Samochód osobowy przejedzie bez większego problemu. Autobus musi już wjeżdżać na krawężnik - mówi pan Kazimierz.

Rzeczywiście obecnie problemem staje się wąski pas ruchu co sprawia, że kierowcy autobusów mijają skrzyżowanie przejeżdżając po krawężniku okalającym rondo. 

Dodaj komentarz

Komentarze (0)