Jednolita cena książki - tak czy nie?

środa, 15.3.2017 10:24 659 0

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyjęło właśnie projekt regulujący rynek wydawniczy. Po jego wprowadzeniu cena książki ma zostać ujednolicona, a promocje zakazane przez rok.

Według projektu przez rok od premiery książka będzie miała stałą cenę - okładkową, taką samą we wszystkich punktach sprzedaży na terenie całej Polski. Maksymalny rabat nie będzie mógł być wyższy niż 5 procent, nawet na podręczniki - wyjątkiem mają być instytucje oświatowe czy kulturalne (nawet 20 procent rabatu) oraz targi książek. Zwykły czytelnik będzie mógł kupić książkę taniej dopiero po roku od jej premiery.
Zdaniem pomysłodawców zmiany mają uratować małe, niesieciowe księgarnie i urealnić ceny książek - co nie znaczy jednak, że będą one niższe. Poza tym zdaniem Polskiej Izby Książki  „książka to nie kiełbasa i nie powinna być sprzedawana w promocji” a wojny cenowe sugerują, że książki są albo niepełnowartościowe, albo ich ceny są sztucznie zawyżane.
Według przeciwników zmian to niepotrzebna ingerencja w rynek książki, którego połowa opiera się na księgarniach internetowych, które najbardziej odczują zmiany. Ich zdaniem czytelnik będzie musiał zapłacić za książkę więcej, niż płaci do tej pory a to już podcinanie gałęzi, na której my wszyscy, czytelnicy i wydawcy siedzimy.

Obecnie średnia okładkowa cena ładnie wydanej książki to 50 - 70 zł. W promocji taką książkę można kupić za około 30 - 40 zł, często to nawet 50 procent mniej. Czy proponowany projekt wpłynie na i tak już niski poziom czytelnictwa w Polsce? W sumie nie wiadomo, zapalony czytelnik pójdzie do biblioteki lub kupi książkę z drugiej ręki - może nie będzie to bestsellerowa nowość, ale zawsze coś do czytania. Na pewno spadnie jednak ilość kupowanych książek, zwłaszcza nowości a to odbije się niekorzystnie zarówno na wydawcach, jak i na księgarniach.

Czytelnik powinien mieć wybór cenowy. To on decyduje o tym, gdzie i za ile chce kupić. Po wprowadzeniu zmian pozostanie mu tylko wybór: kupić czy nie kupić?

 

Na portalu avaaz.org (petycje obywatelskie) pojawiła się już petycja (kliknij TUTAJ) do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego w sprawie jednolitej ceny książki.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)