KSS Bartnica może starać się o koncesję na wydobycie

wtorek, 14.2.2017 10:49 1038 0

Dnia 10 lutego 2017 r. Samorządowe Kolegium Odwoławcze w Wałbrzychu zawiadomiło o ostatecznej decyzji, którą podjęło w związku z przedsięwzięciem „Wydobycie melafiru ze złoża Rybnica Leśna, gmina Mieroszów, powiat wałbrzyski”.

Po kilkumiesięcznym, wnikliwym postępowaniu SKO utrzymało w mocy decyzję Burmistrza Mieroszowa z dnia 4 października 2016 r. o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia wydobycia melafiru w Rybnicy Leśnej. Warto nadmienić, iż decyzja Burmistrza została wydana po uzyskaniu pozytywnego uzgodnienia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska we Wrocławiu.

Samorządowe Kolegium Odwoławcze oceniało w swoim postępowaniu, czy procedura została przeprowadzona prawidłowo, a więc czy materiał zgromadzony w sprawie, w tym stanowiska stron, zostały należycie rozpatrzone i ocenione w procesie wydawania decyzji.

Decyzja SKO jest ostateczna. Nie oznacza to jeszcze prawa do wznowienia wydobycia melafiru w Rybnicy Leśnej, ale otwiera KSS Bartnica drogę do wystąpienia o koncesję na wydobycie kruszywa.

Przypomnijmy, że starania o nową koncesję spółka rozpoczęła już w 2011 r. Przeciągające się latami procedury administracyjne sprawiły, że w czerwcu 2015 r. wygasła poprzednia koncesja i od tego czasu los Kopalni Melafiru w Rybnicy Leśnej, ponad 40 etatowych pracowników oraz około 100 podwykonawców z regionu był niepewny.

- Decyzja SKO, umożliwiająca złożenie wniosku o koncesję, ma więc niebagatelny wpływ na przyszłość pracowników i podwykonawców, daje ludziom szansę na pracę i godne życie. Ma też pozytywny wpływ na gospodarczy rozwój regionu dotkniętego wysokim bezrobociem, w tym realizowane i planowane projekty infrastrukturalne - mówi Jakub Madej, prezes KSS Bartnica.

Przypomnijmy, że utrzymana w mocy przez SKO pozytywna decyzja Burmistrza Mieroszowa z 4 października 2016 r. dla wydobycia melafiru w Rybnicy Leśnej, nałożyła na kopalnię szereg warunków, które istotnie zmniejszają potencjalną uciążliwość jej działania. Zawarte w decyzji ograniczenia spowodują m.in., że nie zwiększy się transport urobku, czego obawiali się mieszkańcy okolicy. Innym dodatkowym obowiązkiem nałożonym na kopalnię jest monitoring przyrodniczy.

Dodaj komentarz

Komentarze (0)