Poseł Dworczyk: uczniowie zwalniani byli z lekcji na czarny marsz

środa, 16.11.2016 15:16 1275 0

Minister edukacji Anna Zalewska otrzymała od posła Michała Dworczyka z PiS interpelację, w której informuje on, że uczniowie w okręgu wałbrzyskim byli zwalniani z lekcji, by uczestniczyć w czarnym marszu, który odbył się 3 października 2016 r.

- Przypadków zwalniania uczniów z lekcji na terenie okręgu było bardzo wiele, m.in. w Zespole Szkół nr 3 w Dzierżoniowie, I Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie i II Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie. Dyrektorzy szkół na ogół nie czynili z tym problemów, co budzi niepokój, szczególnie w przypadkach zwalniania z lekcji uczniów nieletnich, bez zgody ich rodziców i opiekunów - napisał w interpelacji poseł Dworczyk.

W związku z powyższym poprosiliśmy Starostwo Powiatowe w Dzierżoniowie, pod które podlegają wspomniane szkoły o wyjaśnienie, czy nauczyciele namawiali uczniów do uczestnictwa w proteście.

                           Oświadczenie Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie

Informuję, że z wyjaśnień otrzymanych od dyrektorów szkół: I LO, II LO, ZS nr 1, ZS nr 2, ZS nr 3 w Dzierżoniowie, ZS w Pieszycach, ZSO i ZSiPKZ w Bielawie wynika, że szkoły nie organizowały, nie umożliwiły, ani nie zachęcały nauczycieli i młodzieży do wzięcia udziału w tzw. czarnym proteście.

                           Anna Laskiewicz
rzecznik prasowy Starostwa Powiatowego w Dzierżoniowie

                                  Oświadczenie Biura Poselskiego Michała Dworczyka

1/ Pan Poseł Michał Dworczyk nie wysyłał listu do Pani Minister Anny Zalewskiej w sprawie „czarnego marszu” na terenie swojego okręgu wyborczego. Natomiast Pan Poseł złożył interpelację poselską do Pani Minister w sprawie udziału uczniów szkół z okręgu wałbrzyskiego w tzw. „czarnym marszu” w dniu 3 października 2016 roku. (www.sejm.gov.pl – interpelacja nr 7135).

2/ W interpelacji wymienione są trzy szkoły ponadgimnazjalne z Dzierżoniowa. Zgodnie z informacją dyrekcji jednej z nich (II Liceum Ogólnokształcącego w Dzierżoniowie), nie inspirowała ona uczniów do udziału w „proteście”, a nawet zorganizowała w dniu 4 października 2016 roku Radę Pedagogiczna poświęconą m.in. uczuleniu kadry pedagogicznej na apolityczność szkoły i nieprzenoszeniu swych preferencji politycznych na uczniów.

3/ Informacje o udziale uczniów szkół z okręgu Pan Poseł otrzymał, za pośrednictwem swoich biur poselskich, od kilkunastu rodziców uczniów, zaniepokojonych zachętami i inspiracją ze strony nauczycieli, namawiających swoich wychowanków do udziału w tzw. „czarnym marszu” w dniu 3 października 2016 roku. Poza tym obszerne fotorelacje pokazujące uczniów biorących udział w tym „proteście” zamieściły wszystkie niemal lokalne portale informacyjne w okręgu, w tym dzierżoniowska www.doba.pl.

4/ Złożenie interpelacji przez Pana Posła jest wyłącznie wyrazem troski o zapewnienie szkołom apolityczności przez placówki oświatowe. O odpowiedzi MEN na interpelację poinformujemy portal www.doba.pl.

Z poważaniem
z up. posła Michała Dworczyka
Joanna Walaszczyk
dyr Biura Poselskiego
Michała Dworczyka
Posła na Sejm RP

 

                                    Interpelacja posła Michała Dworczyka

Interpelacja do ministra edukacji narodowej w sprawie udziału uczniów szkół z okręgu wałbrzyskiego w tzw. czarnym marszu w dniu 3 października 2016 roku

Zgłaszający: Michał Dworczyk

Data wpływu: 23-10-2016

Szanowna Pani Minister,

z dużym zaniepokojeniem odebrałem w moich biurach na terenie okręgu wałbrzyskiego pytania i interpelacje rodziców uczniów oraz nauczycieli w sprawie udziału w tzw. czarnym marszu w dniu 3 października 2016 roku. Wiele osób, w tym organizacje społeczne i samorządowe zgłaszało, że przy zupełnej bierności samorządowych organów prowadzących szkoły - nauczyciele sympatyzujący z organizatorami tzw. czarnego marszu, mniej lub bardziej otwarcie (np. na portalach społecznościowych) namawiali swoich uczniów do udziału w tej manifestacji. Udzielano przy tym instrukcji jak się ubrać i przygotować, ale co jest szczególnie niepokojące, instruowano jak się zwalniać z lekcji u dyrektorów i nauczycieli. Ponieważ „marsz” zaplanowali organizatorzy na godzinę 12.00, to przypadków zwalniania uczniów z lekcji na terenie okręgu było bardzo wiele, m.in. w Zespole Szkół nr 3 w Dzierżoniowie, I Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie i II Liceum Ogólnokształcącym w Dzierżoniowie. Dyrektorzy szkół na ogół nie czynili z tym problemów, co budzi niepokój, szczególnie w przypadkach zwalniania z lekcji uczniów nieletnich, bez zgody ich rodziców i opiekunów. Dlatego proszę o informacje:

1. Czy resort i podległe mu Kuratoria Oświaty dysponują danymi jak duża była skala takich działań dyrektorów szkól i nauczycieli?

2. Jakie działania zostaną podjęte w ramach nadzoru pedagogicznego, by wyeliminować możliwość wykorzystywania nieletnich uczniów szkół w politycznych wiecach czy manifestacjach, zwłaszcza w czasie trwania zajęć lekcyjnych?

3. Czy resort dysponuje informacjami w jaki sposób organy prowadzące szkoły czyli samorządy różnych szczebli tłumaczą brak jakiejkolwiek reakcji na działania podległych im dyrektorów szkół i nauczycieli?

Z poważaniem
Michał Dworczyk

Dodaj komentarz

Komentarze (0)