Rower a bezpieczeństwo

piątek, 25.7.2014 10:48 1741 0

Sezon rowerowy w pełni. Jeżdżąc, korzystamy zarówno z jezdni jak i ścieżek rowerowych czy chodników. Wyjeżdżając naszym jednośladem sprawdźmy czy jest odpowiednio wyposażony oraz przypomnijmy sobie podstawowe zasady ruchu drogowego dotyczące jazdy rowerem.

Obowiązkowe wyposażenie rowerzysty w 2014 roku

Oświetlenie rowerowe:
obowiązkowe po zmroku, w tunelach oraz w warunkach niskiej widoczności. Poza tymi porami może być zdemontowane. Z przodu światło jasne, z tyłu czerwone. Światła mogą być migające. Światło nie może być wyżej jak 150 cm (co oznacza, że nie może być montowane na głowie). Rower może być wyposażony w więcej, niż jedną lampkę.

Odblaski:
Rower musi mieć obowiązkowy odblask koloru czerwonego z tyku, w kształcie innym niż trójkąt. Legalne są (jeszcze niedawno nie były) opony z odblaskowym paskiem. Odblaski w szprychach i pedałach nie są obowiązkowe, ale sugerujemy je mieć: dla własnego bezpieczeństwa.

Dzwonek:
Jest on obowiązkowy, a za jego brak można teoretycznie dostać mandat w wysokości 50 złotych.

Kierunkowskazy:
Rower w 2014 roku musi posiadać światła kierunkowskazów tylko wtedy, gdy sygnalizowanie skrętu ręką może być niewidoczne. W praktyce muszą je mieć rowery nietypowe: z dużymi przyczepkami, riksze itd.

Kamizelki i kaski:
Kamizelka odblaskowa oraz kask nie są obowiązkowym wyposażeniem rowerzysty, jednak ze względu na własne bezpieczeństwo należy z nich korzystać.

Hamulce:>Tak, jak do tej pory, rower musi być wyposażony w jeden sprawnie działający hamulec. Nie ma znaczenia jego konstrukcja: czy będzie to hamulec „na linkę” i klamkę przy kierowniku, czy klasyczna kontra w tylnym kole.

Przepisy obowiązujące w 2014 roku

PIERWSZEŃSTWO NA PRZEJEŹDZIE ROWEROWYM
Kierowca skręcający w drogę poprzeczną musi pamiętać, że ma teraz obowiązek przepuścić rowerzystę, który nie tylko już wjechał na przejazd rowerowy, ale także się do niego zbliża. Wcześniej nie miał takiego obowiązku.

PASY RUCHU DLA ROWERÓW
Wprowadzone zostaną specjalne pasy ruchu dla rowerów po prawej stronie jezdni: rowerzysta, który nim jedzie, będzie mieć pierwszeństwo przed samochodami skręcającymi w prawo. Pas ruchu dla rowerów stanowi część jezdni przeznaczona do ruchu rowerów w jednym kierunku.

JAZDA ROWERZYSTÓW OBOK SIEBIE
Rowerzyści mogą jeździć obok siebie. Dotyczy to sytuacji, kiedy nie utrudniają ruchu i nie stwarzają zagrożenia dla innych uczestników ruchu. W praktyce niemal na każdej drodze mogą się poruszać w ten sposób.

WYPRZEDZANIE PRZEZ ROWERZYSTĘ POJAZDÓW JADĄCYCH W KORKU
Rowerzysta może wyprzedzać wolno jadące pojazdy także z ich prawej strony. Podczas skręcania w prawo kierowca samochodu, widząc rowerzystę jadącego przy prawej krawędzi jezdni, musi go przepuścić, zanim wykona manewr.

ŚLUZA ROWEROWA
Rowerzysta może także zatrzymać się na skrzyżowaniu przed samochodami, które czekają na zmianę światła. W tym celu mają powstawać śluzy dla rowerów tj. wyróżnione innym kolorem
nawierzchni przestrzenie, usytuowane między tarczą skrzyżowania a linią zatrzymania dla samochodów przed sygnalizacją świetlną.
W śluzie rowerowej rowerzyści mają prawo zająć całą szerokość jezdni, przeznaczoną do jazdy w danym kierunku. Po ruszeniu muszą skręcić lub - przy jeździe na wprost - zająć odpowiedni pas ruchu.

JAZDA PO CHODNIKU
Rowerzysta może poruszać się po chodniku:
- jeśli jego szerokość przekracza 2 m, a pojazdy na drodze poruszają się
z prędkością większą niż 50 km/h i brakuje wydzielonej drogi dla rowerów. Na chodniku zawsze pieszy ma pierwszeństwo.
- podczas niesprzyjających warunków atmosferycznych, jak śnieg, ulewa, silny wiatr czy gołoledź;
- jadąc z dzieckiem mającym mniej niż 10 lat.

OBOWIĄZEK JAZDY PO ŚCIEŻCE ROWEROWEJ
Rowerzysta musi korzystać z drogi dla rowerów, jeśli jest ona wyznaczona dla kierunku, w którym się porusza. Należy więc przyjąć, że rowerzysta może korzystać z pasa ruchu, jeśli ścieżka posiada określony kierunek jazdy odwrotny od tego, w którym zmierza.

Źródło: KMP w Wałbrzychu

Dodaj komentarz

Komentarze (0)