Ruszył „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”

wtorek, 23.2.2016 09:38 988 0

Rozpoczął się już „Tydzień Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem”. Od 22 do 27 lutego 2016 roku każdy zainteresowany może zgłosić się o poradę do specjalistów z różnych instytucji. W tegoroczną akcję mającą na celu zwrócenie uwagi na prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem oprócz Komendy Głównej Policji, dolnośląskich policjantów i funkcjonariuszy z pozostałych jednostek w poszczególnych województwach, włączyły się także inne podmioty. Podobnie, jak w latach ubiegłych, dolnośląscy policjanci biorą również udział w dyżurach, podczas których osobom pokrzywdzonym udzielane są porady prawne.

W organizację tegorocznych obchodów, w której wiodąca rolę odgrywa Ministerstwo Sprawiedliwości, aktywnie włączyły się również: Naczelna Rada Adwokacka, Rzecznik Praw Dziecka, Krajowa Izba Radców Prawnych, Rzecznik Praw Obywatelskich, Komenda Główna Straży Granicznej, Prokuratura Generalna, Krajowa Rada Komornicza, Krajowa Rada Notarialna, Krajowa Rada Kuratorów oraz Naczelna Izba Lekarska.

Podczas tego przedsięwzięcia osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą skorzystać z nieodpłatnych porad przedstawicieli różnych instytucji podczas prowadzonych przez nich dyżurów w dniach 22.02.- 26.02.2016 r. (od poniedziałku do piątku) w godzinach 10.00 – 18.00 i w dniu 27.02.2016 r. (sobota) w godzinach 10.00 – 13.00. Jednocześnie osoby pokrzywdzone przestępstwem mogą uzyskać pomoc psychologiczną. Niezależnie od dyżurów pełnionych w Ośrodkach Pomocy dla Osób Pokrzywdzonych Przestępstwem, na terenie kraju - dzięki współpracy podmiotów zaangażowanych w obchody „Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem” – organizowane są też dodatkowe dyżury specjalistów.

Idea obchodów Tygodnia Pomocy Ofiarom Przestępstw, mająca na celu zwrócenie szczególnej uwagi na potrzeby i prawa osób pokrzywdzonych przestępstwem zrodziła się w Ministerstwie Sprawiedliwości w 2000 r. Jest ona związana z obchodzonym w dniu 22 lutego Międzynarodowym Dniem Ofiar Przestępstw. W Polsce dzień ten został ustanowiony Dniem Ofiar Przestępstw na mocy ustawy z dnia 12 lutego 2003 r. o ustanowieniu 22 lutego Dniem Ofiar Przestępstw. Ma on służyć przypominaniu o trudnej sytuacji ofiar przestępstw i ich rodzin.

Wykaz miejsc na terenie Dolnego Śląska, gdzie będzie udzielana pomoc

Informacja Ministerstwa Sprawiedliwości

źródło: Policja Dolnośląska

Dodaj komentarz

Komentarze (0)