Ścieżki edukacyjne zamiast wysypiska

środa, 24.6.2015 09:22 768 0

Zamknięte składowiska odpadów w Lubawce i Czarnym Borze już wkrótce staną się... atrakcją dla turystów. Zostaną wytyczone na nich ścieżki edukacyjne i nasadzone różne gatunki roślin. Będzie to możliwe dzięki ponad 8 mln zł unijnej dotacji dla spółki Sanikom.

Umowę o wsparcie w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko podpisali we Wrocławiu prezesi zarządów: Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska we Wrocławiu, Aleksander Marek Skorupa i Sanikom sp. z o.o. w Lubawce, Andrzej Wojdyła.

Rekultywacja ograniczy negatywny wpływ składowanych odpadów na środowisko, m.in. przedostawanie się odcieków do wód gruntowych i emisję gazów do atmosfery m.in. metanu. Ilość tego gazu cieplarnianego emitowanego z obu składowisk zmniejszy się o około 80 ton w ciągu roku. Ponadto zamknięte składowiska przestaną szpecić krajobraz. Staną się atrakcją dla mieszkańców i turystów. 

Zaplanowane prace to m.in.: odgazowanie składowisk, wykonanie warstw uszczelniających i odwadniających, wysiew traw, sadzenie krzewów, a także roślin energetycznych, m.in. wierzby. 

- Zostaną wytyczone ścieżki edukacyjne, ustawione ławki i tablice, wybudujemy wiaty z drewnianych bali z zielonymi, trawiastymi dachami. W Lubawce przy tablicach edukacyjnych zostanie zainstalowane oświetlenie solarne. Atrakcją będą makiety, które pozwolą „zajrzeć” zwiedzającym do wnętrza składowiska – informuje prezes lubawskiego Sanikomu, Andrzej Wojdyła

Cały projekt dotyczący składowisk o łącznej powierzchni około 7,5 ha, jest wyceniany na ponad 12 mln złotych. Prace zostaną zakończone w listopadzie br. 

Zadanie spółki Sanikom nie jest jedynym, które otrzymało unijne wsparcie. Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu obsługuje na Dolnym Śląsku 51 projektów w ramach Programu Infrastruktura i Środowisko. Ich łączna wartość wynosi ponad miliard złotych. Unijne dofinansowanie wynosi około 0,5 mld zł. Zakończono już budowę ponad 350 km kanalizacji. Wybudowano i zmodernizowano 9 oczyszczalni ścieków. WFOŚiGW we Wrocławiu jest aktywnym partnerem dolnośląskich beneficjentów, którym zapewnia nie tylko finansowe, ale także merytoryczne wsparcie.

Oprac. na podst. WFOŚiGW we Wrocławiu
23.06.2015
„Mo-Ja” Multimedia

Dodaj komentarz

Komentarze (0)