Spotkania podróżnicze w Starej Kopalni

niedziela, 26.2.2017 08:45 679 0

Marzec w Starej Kopalni to czas kontynuacji cyklu spotkań podróżniczych „Poza horyzont”. W kawiarni Sztygarówka gościć będą wyjątkowe osobowości. Podróżnicy, pasjonaci, poszukiwacze przygód. Dlaczego podróżują? Co ich pasjonuje? Jaka jest ich upragniona destynacja? Na te i wiele innych pytań odpowiedzą podczas spotkań z mieszkańcami Wałbrzycha. Marcowe spotkania to część cyklu „Poza horyzont”, który będzie trwał również w kwietniu. Zwieńczeniem całości, punktem docelowym będzie początek sezonu turystycznego w Wałbrzychu, który jest planowany na 23 kwietnia. „Poza horyzont” to spotkania z ludźmi z pasją, na których warto być!

1 marca w Wałbrzychu będzie gościć Małgorzata Szumska - aktorka teatru lalek, life coach, instruktor jogi, pisarka, autorka książki Zielona Sukienka nominowanej do nagrody Traveler za swoją prelekcję „Zielona Sukienka, sentymentalna podróż na wschód”, wielokrotnie nagradzana na polskich festiwalach podróżniczych. Podczas spotkania autorka i podróżniczka opowie o swojej podróży na Filipiny. Małgorzata Szumska poleciała na skąpane w słońcu wyspy, by pomagać mieszkańcom w odbudowie ich domów zburzonych przez potężny tajfun. Na miejscu spotkała ludzi, którzy opowiadają o swoich niezwykłych, wzruszających przeżyciach, o filipińskich obyczajach, religii, przyjaźniach i miłościach… Z rozmów wyłania się barwny obraz kraju i jego mieszkańców, pełnych optymizmu, wytrwale szukających szczęścia, ale też doświadczonych przez los – dotkniętych kataklizmem i niedostatkiem. Autorka stara się odkryć prawdziwe Filipiny i znaleźć odpowiedzi na pytania: Czy można zapomnieć o tajfunie? Czy na rajską wyspę wróci spokój? I o czym marzą Filipińczycy?

W Dzień Kobiet 8 marca w kawiarni Sztygarówka w Starej Kopalni odbędzie się spotkanie z Hanną Smugą – wałbrzyszanką, która w 1989 roku zamieszkała w północnej Nigerii w Kano. Od tego czasu dzieli swój czas między dwa domu, dwa kraje, łącząc obowiązki związane z prowadzeniem działalności gospodarczej w Wałbrzycha oraz życie rodzinne i pasję podróżowania. Jej pasją jest muzyka i fotografia. Specjalizuje się w portretach kobiet. Kolekcjonuje dzieła sztuki afrykańskiej oraz biżuterię etniczną. W życiu kieruje się maksymą „...ludzie są tacy sami pod każdą szerokością geograficzną, przyświecają im podobne moralne zasady".

24 marca będziemy gościć w Starej Kopalni ambasadora Wałbrzycha - Marka Arcimowicza – alpinistę, narciarza, nurka, profesjonalnego fotografa z ponad 20-letnim doświadczeniem, pioniera nowoczesnej fotografii zewnętrznej w Polsce. Fotografia zawodowa rozpoczęła się dla niego w podróży do Tybetu, w połowie lato 90-tych. W nepalskich Himalajach pracował również jako przewodnik. Ostatnie 17 lat współpracuje z polską edycją magazynu National Geographic. Pracował we wszystkich strefach klimatycznych: od raf koralowych przez pustynie, dżungle, do himalajskich szczytów. Wśród jego największych projektów znajduje się sesja ze średnio formatowego, analogowego aparatu 6x7 na szczycie Ama Dablam (2002), reportaż z wejścia na południową ścianę Annapurny I (2005), ale przede wszystkim pierwsze wejście Tramen Tepui Venzuela (2012). To ta podróż doprowadziła do ​​odkrycia nieznanych gatunków zwierząt. Jednym z ważniejszych przedsięwzięć jest również reportaż o tanzańskich albinosach, nazwany „Ludzie duchy”. Jest on związany z docenianym i nagradzanym na świecie filmem dokumentalnym Martyny Wojciechowskiej o tym samym tytule. „Ludzie duchy” to materiał, który będziemy promować w Wałbrzychu, o którym fotograf opowie podczas spotkania.

Zapraszamy serdecznie!

Dodaj komentarz

Komentarze (0)