komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

poniedziałek, 25 września 2017

Aurelii, Wladyslawa

Wycinka drzew to już norma

poniedziałek, 20.3.2017 21:40 , komentarze: 1 , odsłony: 640
kategorie artykułu:

Zmienione przepisy i wycinanie drzew stało się ostatnio modne. Wystarczy stwierdzić, że drzewo jest na terenie prywatnym i że przeszkadza.

Podejście do tematu jest bardzo subiektywne. Przed wejściem w życie ustawy wycięcie drzewa było poprzedzone odpowiednią ilością pozwoleń. Nikt nie pozwalał sobie na masowe niszczenie przyrody. Oczywiście każdy kto decyduje się na ten krok jest przeświadczony, że robi coś co jest niezbędne. Dla jednych jest to czysty biznes, dla innych dewastacja przyrody. 

Stary Julianów, w którym powstaje ostatnio ładne osiedle domków jednorodzinnych jest miejscem szczególnym pod względem deweloperskim. Połacie ziemi przy drodze w spokojnej okolicy. Jest to wyjątkowo atrakcyjne miejsce i wycięcie rosnących tam drzew pozwoli sprzedawcy lepiej zaprezentować swój produkt.

 

 - Kiedyś wycięcie drzewa wymagało odpowiednich pozwoleń. Mogliśmy wycinać tylko chore lub stare okazy - mówi jeden z pracowników pobliskiego tartaku - Dzisiaj dostajemy zlecenie i... - wskazuje ręką na złożone w oddali pnie.

Okoliczny tartak, osiedle domków, swobodny dojazd do miasta i ogromne połacie ziemi do zagospodarowania. Nie jest to jednak odosobniony przypadek. Nieopodal tuż przy ulicy Noworudzkiej w Wałbrzychu jest złożona sterta drewnianych bali, profesjonalnie poukładanych i przygotowanych do transportu. W pobliżu kolejny tartak, osiedle domków jednorodzinnych, swobodny dojazd do centrum miasta i ziemia, którą można zagospodarować. 

Transport drzew trwa w najlepsze. Trudno jednoznacznie stwierdzić kiedy zostały one wycięte. Jest to jednak ważne ze względu na trwający okres lęgowy ptaków.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami w okresie od 1 marca do 15 października nie można niszczyć miejsc ich gniazdowania. Wycinka drzew, wśród których żyją ptaki, jest niemożliwa bez specjalnego pozwolenia wydanego przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska. Zgodnie z Rozporządzeniem ministra środowiska z dnia 16 grudnia 2016 roku w sprawie ochrony gatunkowej zwierząt, bez pozwolenia wycinać drzewa można jedynie, jeśli będą one zagrażać bezpieczeństwu lub są chore albo martwe. Ścisłej ochronie podlegają siedliska wszystkich żyjących w Polsce ptaków poza gołębiami miejskimi – choć także ich gniazda będą chronione, gdy pojawią się w nich pisklęta.

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 4 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
dzisiaj, 4 godz temu
sobota, 23.9.2017 21:58
sobota, 23.9.2017 17:05
piątek, 22.9.2017 13:08
piątek, 22.9.2017 08:38
1
czwartek, 21.9.2017 23:26
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Miral
Miral
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
Auto Max
Auto Max