komunikaty.doba.pl
wesele.doba.pl
pks
mpk
LOTTO

poniedziałek, 20 listopada 2017

Anatola, Sedzimira

Zadbajmy o bezpieczeństwo pieszych na drodze

wtorek, 12.9.2017 10:37 , komentarze: 0 , odsłony: 104
kategorie artykułu:

Za nami pierwszy pełny tydzień września. Na terenie całego kraju prowadzone były akcje „Bezpieczna droga do szkoły” oraz „Niechronieni uczestnicy ruchu drogowego”. Policjanci zwracali szczególną uwagę na postawę pieszych oraz kierujących w rejonach szkół. To jednak dopiero początek działań wzmożonych w tym zakresie, gdyż przed nami okres jesienno-zimowy.

Na terenie powiatu wałbrzyskiego w akcji wzmożonej udział wzięli policjanci ruchu drogowego oraz prewencji Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu. Głównym celem działań było zapewnienie maksymalnego bezpieczeństwa pieszym w rejonach szkół. Funkcjonariusze skontrolowali 119 pojazdów przejeżdżających w okolicach placówek oświatowych. 15 kierujących przekroczyło dozwolona prędkość, a jeden z nich znajdował się stanie po użyciu alkoholu.  Mundurowi ujawnili także 13 wykroczeń związanych z nieprawidłowym ruchem pieszych oraz 12 wykroczeń nieprawidłowego zachowania na drodze kierujących w stosunku do pieszych.  

W trakcie akcji mundurowi dokonali także kontroli środków transportu, którymi dzieci i młodzież dojeżdżają do szkół  oraz sprawdzili czy tzw. „stopki”, czyli osoby nadzorujące przejścia dla pieszych posiadają do tego wymagane uprawnienia. Kolejnym etapem działań prowadzonych przez policjantów Komendy Miejskiej Policji w Wałbrzychu będą spotkania z dziećmi i młodzieżą o charakterze profilaktyczno-edukacyjnym na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym.

Zbliża się okres jesienno-zimowy, dlatego wszyscy uczestnicy ruchu drogowego powinni bezwzględnie stosować się do przepisów. Jako kierowcy pamiętajmy, aby zachować szczególną ostrożność i nie dopuścić do omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszym. Nie wyprzedzajmy na przejściach dla pieszych i bezpośrednio przed nimi. Oba te wykroczenia w większości przypadków dotyczą dróg jedno- lub dwujezdniowych o dwóch pasach ruchu w jednym kierunku. W Wałbrzychu przykładem takich ulic są ul. Armii Krajowej, ul. Kolejowa, al. Sikorskiego, al. Podwale, ul. Wrocławska, czy ul. Wieniawskiego.

Inne poważne naruszenia, na które powinni zwrócić szczególną uwagę kierujący to nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na przejściu dla pieszych, nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu podczas cofania oraz nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu przez kierującego pojazdem podczas skręcania w drogę poprzeczną.

Przypominamy także najważniejsze wykroczenia związane z ruchem pieszych. W porze od zmierzchu do świtu poza obszarem zabudowanym należy stosować elementy odblaskowe, chyba że poruszamy się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Zakazuje się wchodzenia na jezdnię bezpośrednio pod jadący pojazd. Dotyczy to także przejść dla pieszych. Nie wolno przebiegać przez jezdnię. Obowiązkowo należy korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w przypadku ich braku z pobocza. Należy przechodzić przez jezdnię na wyznaczonych przejściach dla pieszych, chyba że odległość do przejścia dla pieszych wynosi więcej niż 100 metrów lub w bliższej odległości mamy przed sobą skrzyżowanie. Wtedy takie przejście przez jezdnię w tych miejscach także jest dozwolone. 

Pamiętajmy! Poruszając się drogą zawsze zachowajmy ostrożność, a w niektórych przypadkach szczególną ostrożność. Stosowanie się do powyższych przepisów powinno wyeliminować w dużej mierze wypadki drogowe.

źródło: KMP Wałbrzych

 

Wasze komentarze

dzisiaj, 57 min temu
dzisiaj, 32 min temu
dzisiaj, 6 godz temu
dzisiaj, 11 godz temu
dzisiaj, 12 godz temu
niedziela, 19.11.2017 18:23
niedziela, 19.11.2017 19:05
niedziela, 19.11.2017 11:40
niedziela, 19.11.2017 10:26
sobota, 18.11.2017 21:34
niedziela, 19.11.2017 12:23
sobota, 18.11.2017 21:31
Skład opału Agro
Skład opału Agro
Auto Max
Auto Max
Księgarnia Psyche
Księgarnia Psyche
Miral
Miral
Muzeum Techniki
Muzeum Techniki
Wymarzone wesele
Wymarzone wesele
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
UPADŁOŚĆ KONSUMENCKA
Mati Autogaz
Mati Autogaz
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Bezpłatna KOLONOSKOPIA
Nadleśnictwo Świdnica
Nadleśnictwo Świdnica